Zastosowanie technologii Blockchain w biznesie

Definicja Blockchaina

Współcześnie, możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania nową technologią, jaką jest Blockchain. Większość osób nie zastanawia się jednak, co dokładnie kryje w sobie owe zagadnienie oraz jaki ma potencjał, a jedynie kojarzy to z pojęciem kryptowalut.

W skrótowej definicji blockchain jest strukturą danych, które stanowią łańcuch bloków rejestujących każdą wykonaną transakcję. Technologia przechowuje i przesyła informacje o wszelkich zawartych transakcji odbywających się poprzez sieć. Co więcej zarejestrowane w łańcuchu transakcje są niekończącym się zapisem w historii.

Poniżej ICAN Institute i MIT przedstawią zastosowanie blockchainowe skupiając się jedynie na wykorzystywaniu powyższej technologii w biznesie.

Blockchain w biznesie

Z pewnością sektor finansowy może być głównym wykorzystaniem Blockchaina w firmie. Forma płatności zdecydowanie byłaby bardziej czytelna, a także nie generowałaby jakichkolwiek dodatkowych kosztów związaną z usługami czy dokonywaniem płatności. Wykonywanie zleceń finansowych, pomniejszyło by znacząco wydatki w firmie oraz zminimalizowałoby czas poświęcany na branżę finansową przez pracowników.

Co więcej, każda przeprowadzana transakcja za pomocą łańcucha bloków jest rejestrowana, a każda ingerencja w ich zmianę niesie ze sobą konsekwencje w postaci zerwania łańcucha oraz weryfikacji na jakim etapie do niej doszło. Odpowiednia kontrola odbywających się transakcji na każdym etapie jest istotna z perspektywy przedsiębiorcy, a łańcuch bloków taką kontrolę zapewnia.

Kolejnym sposobem wykorzystania technologii w biznesie są kontrakty. Dane gromadzone w łańcuchu bloków usprawniają udostępnianie informacji o wszelkich dokonywanych dostawach czy zamówieniach. Dodatkowo, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek oszustwa podatkowego w transakcji, staje się automatycznie one prostsze do wykrycia. Co więcej, informacje przechowywane w ten sposób mogą stanowić podstawę o ewentualnej ocenie wypłacalności dostawcy.

Wdrożenie technologii łańcucha bloków

Istotną zaletą z pewnością jest fakt, iż wdrożenie technologii Blockchaina w firmie nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Jedyne, co należy wykonać to zainwestować w platformę IBM Blockchain, do której nie wymagamy wykwalifikowanych specjalistów.

Jakie mamy możliwości i korzyści z takiego wdrożenia nowej technologii?

Kluczowym elementem jest tutaj większy zysk i oszczędność czasu, którą Blockchain usprawnia. Warto wspomnieć, że łańcuch bloków stanowi najbezpieczniejsze źródło przechowywania danych. Z pewnością istnieje o wiele więcej zalet innowacyjnych możliwości, jaką gwarantuje nam technologia Blockchain, dlatego też powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie warto wdrożyć go do naszego biznesu.